Uputstvo za pacijente
Da biste osigurali tačnost rezultata laboratorijskih pretraga, važno je slediti sledeće upute.
Opšte preporuke:
- Izbegavajte intenzivne fizičke aktivnosti, stres i unos alkohola 2-3 dana pre testiranja.
- Jedite uobičajene, ne previše masne obroke.
- Postite 8-10 sati pre vađenja krvi, izbegavajući hranu, alkohol, cigarete i kafu.
- Uzorkovanje krvi treba obaviti ujutru, idealno između 7 i 9 sati.
- Na dan testiranja izbegavajte kafu, čaj i sokove.
- Ne uzimajte lekove pre testiranja (osim ako nije dogovoreno sa lekarom), kao ni suplemente koji mogu uticati na rezultate.
Dodatne specifičnosti:
- Budite odmorni i opušteni prilikom dolaska na vađenje krvi.
- Za analizu urina, koristite bočicu za jednokratnu upotrebu.
- Ukoliko se određuje lipidni status, konsultujte se sa lekarom o uzimanju lekova.
- Izbegavajte određivanje gvožđa nakon nedavnog unosa preparata gvožđa i izbegavajte sokove obogaćene vitaminima i multivitaminske preparate 2-3 dana pre testa.
- Imajte na umu da trudnoća, menstrualni ciklus, hormonska terapija i infektivna stanja mogu uticati na koncentraciju gvožđa.
- Određivanje PSA se ne preporučuje nakon biopsije prostate, vožnje biciklom ili seksualne aktivnosti.
- Za određivanje prolaktina, vađenje krvi se preporučuje 3-4 sata nakon ustajanja uz mirovanje od minimum 30 minuta pre testa.
Pre određivanja polnih hormona
Pored standardnih opštih uputa za pripremu pre vađenja krvi, za određivanje polnih hormona uzimamo krv u određenim razdobljima menstrualnog ciklusa. Preporučeno vreme uzimanja krvi u odnosu na ciklus:
2-5 dana ciklusa određuje se FSH, LH i Estradiol
21-23 dana ciklusa određuje se progesteron
3-5 dana ciklusa Inhibin B
AMH bilo koji dan ciklusa
Folikularna faza ciklusa (1-10 dana) određuje se testosteron i 17-OH progesteron
Uputstvo za pacijente
Da bismo zajedno smanjili rizik od nastanka hematoma i drugih mogućih komplikacija nakon vađenja krvi, veoma je važno da striktno sledite proceduru koja je opisana u nastavku. Ova jednostavna, ali ključna pravila pomoći će u bržem zarastanju mesta uboda i sprečiti neželjene posledice.
Pritisak na Mesto Uboda: Odmah nakon vađenja krvi, čvrsto pritisnite tupfer na mesto uboda i držite ga do potpunog prestanka krvarenja. Za većinu pacijenata, to znači držati tupfer minimum 5 minuta. Ako ste na antikoagulantnoj terapiji ili uzimate lekove koji utiču na vreme koagulacije krvi, poput Aspirina ili Andola, neophodno je da tupfer držite minimum 10 minuta.
Kako Držati Ruku: Nakon vađenja, ruku držite ispruženu i izbegavajte savijanje u laktu. Ovo pomaže u smanjenju pritiska na mesto uboda i sprečava formiranje hematoma.
Odeća i pritisak na mesto uboda: Ako osetite da vam odeća (rukav ili manžetna) vrši pritisak na mesto uboda, obavezno obavestite osoblje laboratorije. Oni će vam pomoći da prilagodite odeću i smanjite pritisak, čime se dodatno minimizira rizik od komplikacija.
Aktivnosti Tokom Dana:
Ruku iz koje je vađena krv ne bi trebalo izlagati većem fizičkom naporu tokom celog dana. To znači izbegavanje teretane, teških fizičkih poslova, nošenja teških tereta i sličnih aktivnosti koje mogu povećati rizik od nastanka hematoma.
Statistike naše laboratorije pokazuju da je najveći broj slučajeva nastanka hematoma i drugih komplikacija posledica neadekvatnog postupanja pacijenata sa mestom uboda nakon vađenja krvi. Pratite ove upute kako biste osigurali brz i bezbedan oporavak, te doprineli preciznosti i efikasnosti dijagnostičkog procesa. Vaše zdravlje i dobrobit su naš glavni prioritet.